piątek, 11 października 2013

DZIEŃ DRZEWA, CZYLI POWSINOGI W AKCJI...


10 PAŹDZIERNIKA –DZIEŃ DRZEWA
Dzień Drzewa (ang. Arbor Day) – międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.
Inicjatorem ‘Dnia Drzewa’ był Amerykanin, Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca przyrody i jej wielki miłośnik.
W 1872 roku Morton zwrócił się z apelem do rodaków by 10 kwietnia, kto może, posadził drzewo. Argumentował, że inne święta służą jedynie przypomnieniu, 'Dzień Drzewa' wskazuje zaś na przyszłość.
Idea jego spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. Od tamtej pory, co roku, w kwietniu, świętuje się ‘Dzień Drzewa’.
Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku. ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich, obchodzony będzie każdego roku ‘Światowy Dzień Drzewa’.
W Polsce ‘Dzień Drzewa’ obchodzi się od 2002 roku, lecz nie w kwietniu, a 10 października. W ramach święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew.
W tym roku my również przyłączyliśmy się do akcji. Powsinogi oraz inne dziewczyny z klasy szóstej pod okiem Pani Zofii Żywickiej zasadziły przed budynkiem szkoły dąb czerwony
Mamy nadzieję, że drzewko się przyjmie i wyrośnie z niego zdrowy i dorodny okaz.

 Najpierw trochę wiedzy teoretycznej, czyli: CO SADZIMY, PO CO I DLACZEGO:
Drzewko już czeka...
Przystępujemy do dzieła: 

 Teraz trzeba udeptać ziemię...(przydały się glany Ali)
 Ola podlewa nasze drzewko...

Dzieło zakończone. 
Na zdjęciu: Powsinogi razem z Opiekunkami przy DĘBIE CZERWONYM...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz