środa, 4 grudnia 2013

Zwiedzanie PALMIARNI MIEJSKIEJ

Będąc członkiem SKKT, mając w Gliwicach taki skarb jak PALMIARNIA, trudno nie skorzystać z możliwości jej zwiedzenia... Klasa 6c, w tym 8 Powsinóg, miało ku temu okazję 4 grudnia.
Oto one, pod opieką Pani Magdaleny Łapszyńskiej:


W Palmiarni przeszliśmy Ścieżkę Dydaktyczną i zwiedziliśmy 4 pawilony: 

 Pawilon roślin użytkowych
Stworzono w nim warunki jakie panują w klimacie subtropikalnym, gdyż większość zgromadzonych tu roślin pochodzi z tej strefy klimatycznej, choć nie tylko. Łączy je jedno - użyteczność dla człowieka i wpływ na jego gospodarkę. Niemal każdemu gatunkowi tu prezentowanemu można przypisać ciekawą historię opowiadającą o metodach wykorzystania jego właściwości przez ludzi.
Pawilon tropiku
W tym pawilonie obserwując rośliny nie zauważymy wpływu pór roku na ich rozwój. Zgromadzone tu okazy nie przechodzą okresu spoczynku. W strefie tropikalnej, w której występują w stanie naturalnym, panują zbliżone warunki przez cały rok. Powietrze jest bardzo wilgotne, a temperatura nie spada poniżej 18C.
Pawilon historyczny
W trzecim pawilonie ekspozycyjnym zgromadzono najstarsze i jedne z najbardziej okazałych roślin jakie można oglądać w Palmiarni. Na szczególną uwagę zasługują palmy- feniksy kanaryjskie, których wiek przekroczył 120 lat. Zostały one przywiezione w 1924 roku na wystawę botaniczną zorganizowaną w szklarniach Palmiarni. Dużym zainteresowaniem cieszą się również palmy z rodzajów latania i niebochronka, które podobnie jak 15 metrowe araukarie i brachychiton pamiętają jeszcze „starą Palmiarnię".
Pawilon sukulentów
W tym pawilonie utrzymywana jest niska wilgotność powietrza i podłoża. Roślinom to nie przeszkadza, gdyż wszystkie one łączy wspólna cecha - zdolność do gromadzenia wody. Wśród eksponowanych sukulentów panuje olbrzymia różnorodność budowy, kształtu, wielkości, miejsca magazynowania wody.
Pawilon akwarystyczny
Ekspozycja obejmuje prezentację czterech środowisk słodkowodnych. Największy, o pojemności 60 tysięcy litrów jest zbiornik środowiska Amazonki, pozostałe mają pojemność od 11 do 13 tysięcy litrów każdy.
Ścieżka dydaktyczna w Palmiarni Miejskiej
Tematyka ścieżki obejmuje omówienie grup roślin przyprawowych i sukulentów oraz rodziny bambusów i palm. Na terenie pawilonów ekspozycyjnych wyodrębniono punkty, w których nie obowiązuje reguła „Nie dotykać". Każdy w tych miejscach ma możliwość sprawdzić na ile „ostre" są ciernie kaktusów, czy jak miękka może być „skóra" palm. To niezwykle atrakcyjna, interaktywna lekcja botaniki. Każda grupa, która ukończy ścieżkę, otrzymuje stosowny certyfikat.

Informacje na podstawie strony: http://www.mzuk.gliwice.pl/palmiarnia/

I to wszystko prawda... Po Palmiarni oprowadziła nas i podała wiele interesujących szczegółów Pani Przewodnik, Agnieszka Marek, której serdecznie dziękujemy.

W pawilonie sukulentów...

Kolejne punkty 'wpadną' niewątpliwie do książeczek Turysty-Przyrodnika.

Przyjdźcie tutaj, naprawdę warto...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz